Dünyanın Gittiği Yer

DÜNYANIN GİTTİĞİ NOKTA

Başarı, müşteri tatmini, kar, verimlilik, sistem, sistematik yaklaşım, süreç analizi, süreç odaklı, müşteri odaklılık, maliyet, termin, optimizasyon, sıfır hata, kalite sistemleri, …. gibi kelimeler firmaların günlük toplantılarında baş köşeyi uzun zamandır almış durumda. Çözüm arayışları, iyileştirme çabaları sürüp gitmekte ve halen çoğu firma 1960 model yaklaşımlardan çare beklemektedirler. Bu tür yaklaşımların yüksek oranda başarısız olma nedeni oldukça açık  ; hemen hepsindeki tipik hata, parçaları tek tek bağımsız olarak iyileştirmek hatasına düşülmektedir. Bu yaklaşım ise bütünü belirsizliğe itmektedir. Temel kural unutulmaktadır “Parçaların optimizasyonu, bütünün optimizasyonu demek değildir”

Öyleyse nedir çözüm, bir yöntem var mıdır ki , toplam veya bütünsel olarak iyileştirme sağlasın ve iyileştirme süreklilik kazansın ? Yine öyle bir metodoloji olmalı ki, kuruluşu büyük bir ekip olarak görmeli, operasyonel hedefleri kuruluşun stratejisi ile birleştirmeli, kültür değişimini gerektirmeli, başlatıldığında geri dönüş mümkün olamamalı….

Peki yukarıda sayılanların hepsi ve dahası olası mı ?. Bütün bunları kendisinde barındıran bir şey var mı ? Yoksa buda gelip geçici bir kandırmaca mı ?

Cevap : Evet var ve hayır kandırmaca değil. 

Ne yapılmalı ? Her değişim gibi tepe yönetim inanmalı, sahiplenmeli ve takip etmeli ! Eğer ki, hata oranlarını ve kayıplarını en aza indirmek ve hatta yok etmek istiyorsa. Biz bu iddiada varız. Ya siz,

Ek Bilgi