6 Sigma Neden Sabır İster?

Yeni yılın ilk günlerinde bir çoğumuz, geçmiş yılın muhasebesini kendi içimizde yapmış ve büyük olasılıkla bazı kararlar almışızdır. Aldığımız kararlar da, ya ailemizle, ya da işimizle ilgilidir. Kararlarımızın altında yatan sebepler ise, kuvvetle muhtemel yapmadıklarımız, yapamadıklarımız veya hatalarımızdır. Aldığımız kararlardan gelen güçle de planlar yapmaya koyulur ve zaman zamanda bu planları gözden geçiririz. İzlediğimiz bu süreç genel olarak değişmez ve her yılın sonunda ve başında yeniden başlar. Yıllar geçtiğinde bir bakarız ki, olmayı düşündüğümüz yer ile bulunduğumuz konum farklıdır. Artık, aldığımız kararlar azalır ve bir kenarda üzerine düşülmeyi beklemeye koyulurlar. Yer ve konumun farklı olmasının nedeni basittir. Yaptıklarımız ve kararlarımız çoğunlukla dış faktörlerden etkilenmiştir ve değişime uğramıştır, yani değişkenlik söz konusudur. Bu değişkenlikleri hesaplayamadığımız veya tahmin edemediğimiz için geldiğimiz nokta hayalimizden farklıdır. İşim özünde insan hayatında kontrol altında tutulamayan, bilinmeyen ve tahmin edilemeyen fazlaca etkenin olmasında yatmaktadır.

Hayatımızın önemli bir parçası da işimizdir. İşimizde hangi seviyede olursak olalım aslında bir yöneticiyizdir. Kendi yönetim anlayışımızla işimizi yapmaya çalışırız. Anlayışımız, iş çeşidi, zaman, çevre, çalışma arkadaşları ve sahip olduğumuz alt yapı ile birleşerek sonucu ortaya koyar ve genelliklede hiçbiri istediğimiz seviyede değildir, ayrıca olamazda. Tüm bu faktörlerde iş sonucunun konulmuş ise hedefle arasında fark yaratmasına neden olur. Bir iş yeri düşünün ki; çevresiyle, donanımıyla, çalışanlarıyla, yönetim anlayışıyla,  kullandıkları girdilerle ve başarıyı ölçüm yaklaşımı ile tüm değişkenlikleri kontrol altına alabilmiş ve yönetebiliyor olsun.

MÜMKÜN MÜ ? 

KESİNLİKLE HAYIR.

NEDEN ?

Çünkü, zaman akıyor, aldığımız ürünler farklılaşıyor, çalışanlarımız değişiyor, doğa değişiyor, donanımımız değişiyor, sürekli daha doğru yöntemler bulunuyor…

Öyleyse yukarıdaki etkenler olduğu sürece, değişkenlik kaçınılmazdır. Ancak, bu değişkenlik ölçülebildiği ve tahmin edilebildiği anda işi sonuçlarımızla hedeflerimiz arasındaki fark azalabilecektir. Farkı azaltabilmenin yolu ve hatta tam on ikiden vurabilmenin yolu ise bilimsel yaklaşımlarla yüklenmiş olan 6 sigmadır. Sabır bunun neresinde ?  Sabır, dünyada yapılmış en iyi olarak gösterilen 6 sigma uygulamalarında görülebilir. Örneğin, bir GE 10 yıl gibi bir zamandır 6 sigma uygulamakta ve halen 6 sigma seviyesinde yaklaşık 1.5 Lık bir iyileştirme sağlayabilmiş durumda, ilk başlayan MOTOROLA ki 25 yıl olmuştur 6 sigma uygulamaya başlayalı, bazı süreçlerinde 6 s seviyesini yakalayabilmiştir.

İşte sabır, vazgeçmeden, kısa dönem çalışması olarak görmeden 6 sigma uygulamaktır.

 

Beyhan Yılmazer

Usta Karakuşak.

Ek Bilgi